Pasif Sigara İçiciliği Ne Demektir?

Pasif Sigara İçiciliği Ne Demektir?

Modahocasi.Com Her Türlü Güncel içeriği kategorilere ayrılmış bir biçimde 2017 yılına özel olarak hazırlamış olduğumuz ve birbirinden güzel yazıları sizler için profesyonel editörler tarafından hazırlanarak sizlere sunduğumuz. Aktif değil çok aktif olan portalımıza hoş geldiniz. 2017 Modelleri ile 2017 resimleri saç modelleri mobilyaları modası stili ve devamındaki herşeyiyle Modahocasi.Com sizlerle...

Pasif Sigara İçiciliği Ne Demektir?

Pasif içici aslında sigara içmeyip sigara içen insanların yanında bulunarak onların havaya kattığı pis kokuları ciğerlerine çekmektir…

1980 öncesi yıllarda pasif içiciliğin zararları henüz kanıtlamadan önce, pasif içiciliğin zararlı olabileceğine şüphe ile yaklaşılmaktaydı. Ancak 1986 yılında pasif içicilikle ilgili yapılan çalışmaların sonuçları kesinleşti ve pasif içiciliğin akciğer kanserine neden olduğu kanıtlandı.

Kapalı alanlarda sigara içme yasakları hem dünya’da hem de Türkiye’de başlamadan önce kafelerde, restoranlarda, bakkallarda, mağazalarda ya da iş yerlerinde sigara dumanına uzun yıllar pek çok insan maruz kaldı. Hatta evlerde bile, sigara içen aile bireyleri yüzünden diğer aile üyeleri bu sigara dumanını yıllarca soludular. Ancak gerçek şu ki pasif içicilik, bazı durumlarda sigara içenden bile daha fazla içmeyene zarar vermektedir. İşte rakamlarla pasif içicilik:

  • Pasif içicilerde kalp rahatsızlığından dolayı ölüm oranı normal içicilere göre %30 daha fazladır.
  • Sigara dumanı havayı bir arabaya göre 10 kat fazla kirletir.
  • Türkiye’de her iki öğretmenden biri sigara içmektedir.
  • Öğretmenlerin çoğu okulda da sigara içerken, %68’i ise öğrencilerin önünde sigara kullanmaktadır.
  • Her iki gençten birinin ebeveynlerinden biri sigara kullanmaktadır.
  • Pasif içicilikten dolayı her yıl 10.000 insan yaşamını yitirmektedir.
  • Sigara dumanı, kapalı ortamlarda normal bir havalandırmadan 100 kat fazla havalandırılarak temizlenebilir.
  • Pasif içiciliğe maruz kalan çocuklarda “astım” hastalığına yakalanma riski daha yüksektir.

pasif-sigara-iciciligi

Rakamlar aslında birçok şeyi açıkça ifade etmekte. Her ne kadar hâlâ önem vermeyen çok sayıda insan olsa da kapalı alanlarda sigara dumanına maruz kalmak “sigara içmek” demektir. Bu yüzden sigara içilen kapalı ortamlarda asla bulunmamak, eğer araç içinde sigara dumanına maruz kalınıyorsa mutlaka içeni uyarmak ve şayet evde içen aile ferdi varsa, içmemesi için onu uyarmak sigara içmeyenlerin sağlığı için en az sigara içmemek kadar önemlidir.

Pasif İçiciliğin Sağlığa Zararları Nelerdir?

Pasif içiciliğin sağlığa en bilinen zararı akciğer kanseridir. Eşlerden birinin sigara kullandığı evliliklerde, sigara içmeyen eşin akciğer kanseri riski 1.21 kat artmaktadır. Bu oran 25 yıldan daha uzun süre, ev ortamında, sigara dumanına maruz kalındığında 2 katına çıkmaktadır. Bunların dışında pasif içicilerde koroner kalp hastalığı riski, normal bir insana göre daha yüksektir. Sigaranın içinde bulunan bazı maddeler kadınlarda meme kanserine yakalanma riskini artırmaktadır. Özellikle genç yaştaki kadınlarda %70 oranında meme kanserinde artışa yol açtığı bilimsel çalışmalarda tespit edilmiştir. Çocuklarda pasif içicilik ise bronşit, astım,  hırıltılı nefes alma, pnömoni (zatürre) gibi hastalıklara sebebiyet vermektedir.

Bir önceki yazımız olan İstikbal Mobilya Babil Televizyon Koltuğu İstikbal Mobilya Babil Televizyon Koltuğu modelleri, İstikbal Mobilya Babil Televizyon Koltuğu fiyatları ve İstikbal Mobilya Babil Televizyon Koltuğu örnekleri ve 2016 İstikbal Mobilya Babil Televizyon Koltuğu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yayınlanma Tarihi:       Editör:admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.