Hamilelik (Gebelik) Hesaplama

Hamilelik (Gebelik) Hesaplama

Uzun Bir süre uğraşıp hamile kaldıktan sonra işte tamda olaylar o an başlar hamilelik göründüğü kadar kolay değildir. Çünkü Hamilelik bir çok konudan incelenmekte ve bir çok konu tarafından bilgiler içermektedir. hamilelik bir başlangıçtan ziyade sadece emeklemektir. Emekledikten sonra sürünme sonra yürüme ve sonrasında ise koşma yer almaktadır. Bu konular hakkında detaylı bir bilgilendirme yaptıktan sonra hamileliğin faydasını görürsünüz..

Hamile bayanların büyük bir kısmı genellikle doktoru kaç haftalık hamile olduğunu söylediği halde kaç aylık hamile olduğundan tam olarak emin olamamaktadır. Bu durum hamileliğin haftalık evreler şeklinde hesaplanmasından kaynaklanmaktadır. Hamilelik hesaplama işlemi yaparak kolayca kaç aylık hamile olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Genellikle haftalar ve aylar arasında bir uyumsuzluk yaşanmasının temel sebebi 1 ayın tam olarak 4 hafta sürmemesinden kaynaklanmaktadır. 1 ay 4 hafta ve 3 gün sürdüğü ve hamilelik süreçleri haftalık olarak ifade edildiği için hamile kadınlar doğal olarak hamilelik hesaplamakonusunda kafa karışıklıklarına sahip olabiliyorlar. Unutmamalısınız ki hamilelikte önemli olan ay hesabı değil hafta hesabıdır. Bebeklerin anne karnındaki gelişimi haftalık olarak süreçlere ayrılmaktadır. Gebelik süreci toplamda 40 haftadır.

gebelik-hesaplama-gebelik-haftasi-hesaplama-gebelik-tarihi-hesaplama

Hamilelik hesaplama işlemi yapılırken genellikle kafa karışıklığını ortadan kaldırmak için 4 – 5 haftalık hamileler 1 aylık, 8 – 9 haftalık hamileler 2 aylık, 12 – 13 haftalık hamileler 3 aylık, 16 – 17 haftalık hamileler 4 aylık, 20 – 21 haftalık hamileler 5 aylık, 24 – 25 haftalık hamileler 6 aylık, 28 – 29 haftalık hamileler 7 aylık, 32 – 33 haftalık hamileler 8 aylık ve 36 haftalık hamileler ise 9 aylık hamile olmaktadır. 40 hafta tamamlandığından ise tam olarak 9 ay 10 günlük süre tamamlanmıştır. Ancak burada tekrar belirtmek gerekir ki hamilelik hesaplama işlemi yapmanıza ve kaç aylık hamile olduğunuzu hesaplamanıza gerek yoktur. Daha önce de belirttiğimiz gibi hamilelikte önemli olan hafta hesabıdır. Gebelik toplamda 40 hafta olmasına rağmen doğumlar genellikle 38 – 40 hafta arasında gerçekleşmektedir. Kimi zaman ise 41. hafta içerisinde doğum yapan kadınlarda bulunmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kategoriler