Çölyak Hastalığı Nedir? Kimlerde Görülür?

Çölyak Hastalığı Nedir? Kimlerde Görülür?

Modahocasi.Com Her Türlü Güncel içeriği kategorilere ayrılmış bir biçimde 2017 yılına özel olarak hazırlamış olduğumuz ve birbirinden güzel yazıları sizler için profesyonel editörler tarafından hazırlanarak sizlere sunduğumuz. Aktif değil çok aktif olan portalımıza hoş geldiniz. 2017 Modelleri ile 2017 resimleri saç modelleri mobilyaları modası stili ve devamındaki herşeyiyle Modahocasi.Com sizlerle...

Çölyak hastalığı arpa, buğday, çavdar ve yulaf gibi yiyeceklerde bulunan “Glutein” proteinine karşı vücudun geliştirdiği tepkidir.Yukarıdaki tahıllar ve bunlarla yapılan makarna, pasta, börek ve ekmek gibi yiyecekleri tüketmemek gerekir.

Normalde ince bağırsak duvarları havlu gibi pütürlüdür. Bu pütürler sindirilmiş besinleri emerek kana karıştırır. Çölyak hastalığında ise pütürlü yapısını kaybeden ince bağırsak hızla düzleşir ve hastalık belirtileri görülür.

Çölyak hastalığı belirtileri

Bu belirtiler karın ağrısı ve şişliği, kaslarda güçsüzlük ve buna bağlı olarak ellerde titreme, dışkıda yağlı ve parlak görünüm, solgun cilt rengi iştahsızlık ve kusma olarak meydana gelir.

Ancak çölyak hastalığı teşhisinin en doğru şekilde konulması için ince bağırsaktan alınan parça ve bunun yanında kan değerleri gereklidir.

Teşhis edilen hastalığın tam bir tedavi şekli geliştirilememiş olsa dahi çok iyi bir diyetle hastalıkla savaşılabilir. İnsanlar hayatları boyunca bu diyeti yapmalıdırlar. Yağlı yiyecekler, kızartmalar, hayvansal yağlar, alkollü içecekler, baharatlar, et ve sebze konserveleri ve salçada kesinlikle yasaktır.

201555161233027

Diyet yaparken yenmesi gerekenler ise mısır, pirinç, patates ve bunların unlarından elde edilen ürünler, taze meyve ve sebze, deniz ürünlerinden balık çeşitleri, kümes hayvanları, süt, yumurta, şeker, bal ve taze baharatlardır.

Özellikle kestane bu hastalar için çok değerli bir besin kaynağıdır. Ekmek yenemediği için alınamayan B grubu vitaminler kestaneden alınabilir. Ceviz, fındık, kuru incir ve kuru üzümde bağırsakları güçlendirecek olan besinlerdir.

Çölyak hastalığı olanlar uygulayacakları yaşam boyu diyetlerini birkaç kez bile bozmamalıdırlar. Aksi halde oldukça sakıncalı durumlar ortaya çıkabilir.

Bir önceki yazımız olan 2017 Lcwaikiki Erkek jean Pantolon Modelleri başlıklı makalemizde jean pantolon moddelleri ve pantolon modelleri, 2017 Lcwaikiki Erkek jean Pantolon Modelleri modelleri, 2017 Lcwaikiki Erkek jean Pantolon Modelleri fiyatları ve 2017 Lcwaikiki Erkek jean Pantolon Modelleri örnekleri ve 2016 2017 Lcwaikiki Erkek jean Pantolon Modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yayınlanma Tarihi:       Editör:admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.