Bronşit Nedir? Türleri Nelerdir?

Bronşit Nedir? Türleri Nelerdir?

Modahocasi.Com Her Türlü Güncel içeriği kategorilere ayrılmış bir biçimde 2017 yılına özel olarak hazırlamış olduğumuz ve birbirinden güzel yazıları sizler için profesyonel editörler tarafından hazırlanarak sizlere sunduğumuz. Aktif değil çok aktif olan portalımıza hoş geldiniz. 2017 Modelleri ile 2017 resimleri saç modelleri mobilyaları modası stili ve devamındaki herşeyiyle Modahocasi.Com sizlerle...

Aldığımız nefes burundan soluk borusuna ve oradan akciğerlere ulaşır. Soluk borusu akciğerlere giren iki kola ayrılır. Bu kollarabronş denir. Bronş’un çeşitli nedenlere bağlı olarak iltihaplanmasınada bronşit denir. Bronşit akut ve kronik bronşit olarak ikiye ayrılır.

Akut Bronşit Nedir ?

Soğuk algınlığından sonra ortaya çıkan bir hastalıktır. Virüsler en büyük nedenidir. Bronşların şişmesi ve balgam artışı şeklinde kendini belli eder. En çok çocuklarda görülür. Soğuk havalarda ağızdan nefes almak bronşit riskini önemli derecede arttırır. Çok kuru veya çok nemli havalarda bronşiti tetikler.

Bronşitin en belirgin belirtileri şiddetli ve inatçı öksürük ve sonrasında gelen balgamdır. Balgam hastalık ilerledikçe artar ve hafif ateş ile titreme, göğüs ağrısı, boğaz ve kas ağrıları diğer belirtileridir. Hastalığın ilerlemesi durumunda zatürreye kadar gidebilir.

Ateş düşürücü öksürük ilacı, balgam söktürücüler tedavisinde etkilidir. Antibiyotikler ancak virüslere etki eder şayet boğazda bakteriler varsa o zaman antibiyotik tedaviside uygulanabilir.

bronsit

Kronik Bronşit Nedir ?

40-60 yaşları arasında erkeklerin dörtte birinden daha fazlasında bu hastalık görülmektedir. Bunların başlıca nedenleri hava kirliliği, sigara, nemli ve kuru ortamlardır.

En sık görülen belirtilerini sırayalayacak olursak, uzun süren öksürük ve balgam çıkarmadır. Geceleri uykudan uyandıran öksürükler görülebilir. Daralan bronşlar hafif bir aktivitede bile nefes almayı zorlaştırır. Solunum daima hırıltılıdır. Ateş yükselmesi durumu pek görülmez.

Tedavisi için boğaz ve balgam için verilecek ilaçlar gerektirir. Sigara kesinlikle bırakılmalıdır ve özellikle kış aylarında sigara içilen ortamlara girilmemelidir. Düzenli ilaç kullanımı, nefes eğitimleri ve hastanın bu hastalık hakkında bilgilendirilmesi tedavinin en önemli aşamalarıdır.

Bir önceki yazımız olan 2017 Lcwaikiki Erkek jean Pantolon Modelleri başlıklı makalemizde jean pantolon moddelleri ve pantolon modelleri, 2017 Lcwaikiki Erkek jean Pantolon Modelleri modelleri, 2017 Lcwaikiki Erkek jean Pantolon Modelleri fiyatları ve 2017 Lcwaikiki Erkek jean Pantolon Modelleri örnekleri ve 2016 2017 Lcwaikiki Erkek jean Pantolon Modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yayınlanma Tarihi:       Editör:admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.